Z przykrością zawiadamiamy, że w wyniku celowych działań osoby lub osób z zewnątrz, które próbowały w nieuczciwy sposób wpłynąć na wyniki głosowania w konkursie Projekt z klasą, w dniach 9-11 grudnia nasz serwer nie wysyłał linków aktywujących na czas lub wcale. W chwili obecnej serwer pracuje już bez zarzutu, a my podjęliśmy decyzję, że głosy oddane w tym terminie, ale nie potwierdzone linkiem aktywującym, zostaną zaliczone przez administratora jako poprawnie oddane głosy i doliczone do licznika każdego projektu. Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, by głosowanie mogło trwać dalej zgodnie z zasadami fair play. Jednocześnie przypominamy, że po zakończeniu głosowania, czyli po 15 grudnia, zgodnie z regulaminem konkursu nastąpi ponowna weryfikacja wszystkich oddanych głosów.

Zespół Projekt z klasą


Projekt nr 00319
Szlakiem zwiadowców

Projekt edukacyjny

Opis projektu

"Zwiadowcy" to - według uczniów naszego gimnazjum - najciekawsza lektura omawiana na lekcjach. Z kolei najciekawsze lekcje to te, na których możemy się bawić. Aby zatem tego co pożyteczne i przyjemne było jeszcze więcej, postanowiliśmy opracować grę edukacyjną opartą właśnie na motywach powieści Johna Flanagana.

"Szlakiem zwiadowców" to planszowa gra strategiczna przeznaczona dla 2-5 drużyn. Zawodnicy wędrują pomiędzy miejscami znanymi z powieściowego świata, wykonując różnorodne zadania - przechwytują listy, ścigają wrogów królestwa, walczą z fantastycznymi istotami, opowiadają legendy, rozszyfrowują wiadomości, wykazują się (lub nie ;) życzliwością, ofiarnością, znajomością obyczajów mieszkańców sąsiednich krain, umiejętnością planowania. W trakcie gry uczestnicy wykorzystują znajomość utworu - większą szansę na wygraną mają ci, którzy uważniej przeczytali omawianą książkę.

Przygotowanie gry już się rozpoczęło. Ustaliliśmy najważniejsze zasady, wybraliśmy miejsca, które odwiedzą przyszli zwiadowcy, wyznaczyliśmy trasę (a właściwie trasy - poszczególne drużyny same decydują, jak przebiega szlak ich wędrówki), ułożyliśmy kilkadziesiąt pytań o zróznicowanej trudności, sprawdzających znajomość książki. Jesteśmy na etapie opracowywania zadań, z jakimi zmierzą się uczestnicy - to bardzo ciekawe, ale też trudne - gra przecież musi być spójna, a skoro drużyny mogą samodzielnie ustalać, dokąd pójdą, my musimy przewidzieć wszystkie ruchy i sprawić, aby gracze nie trafiali wciąż do tych samych miejsc. Przed nami jeszcze zapisanie naszych pomysłów w formie instrukcji dla uczestników, przygotowanie barwnej, estetycznej planszy (malowanej farbami) oraz kilku jej kopii, i w końcu - przemierzenie zwiadowczego szlaku. Planujemy najpierw zagrać w gronie autorów, a potem w jednej z klas, aby sprawdzić, co należy dopracować/poprawić. Marzy nam się wydanie gry w formie ilustrowanego podręcznika i podzielenie się nią z uczniami i nauczycielami z innych szkół.

Jesteśmy przekonani, że nasza gra to świetny sposób na udane lekcje, promowanie naszych ulubionych "Zwiadowców" i czytania w ogóle.

 

Cele projektu

Nasze najważniejsze cele: motywowanie do czytania, zmiana skojarzeń znaczeniowych z wyrażeniem "lektura szkolna", aktywizacja uczniów, rozwijanie uczniowskich talentów, kształtowanie umiejętności współpracy, opracowywania strategii, poznawanie podstawowych zasad ekonomii.

Elementy unikatowe

Wśród dostępnych opracowań lektur nie ma scenariuszy lekcji odwołujących się do "Zwiadowców" Flanagana. Skoro książka tak bardzo podoba się w naszej szkole, warto zachęcać do omawiania jej także w innych gimnazjach (czy w przyszłości - starszych klasach szkoły podstawowej).

Miejsce i czas realizacji

Gimnazjum nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza w Suwałkach

Spotkania koła czytelniczego: wrzesień 2016 r. - czerwiec 2017 r.

Wykorzystanie grantu

Ewentualną wygraną chcielibyśmy przeznaczyć na wydanie gry w formie ilustrowanego (mapa wyprawy) podręcznika.

Galeria załączników

Pobierz poradnik o projekcie edukacyjnym

Dane osobowe

Imię i nazwisko lidera:
Luiza Podziewska

Szkoła:
Gimnazjum nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi, Suwałki

Adres szkoły:
Szpitalna 66, 16-400
Suwałki

 

Dodaj do:

Lokalizacja projektu:


Copyright by Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone